MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 22 arası, toplam: 22 (1 Sayfa)

Karabiber

Karabiber, Piper nigrum bitkisinden elde edilir ve siyah, beyaz ve yeşil renklerde bulunur. En sık kullanılanı siyah olandır. Acı ve baharatlı bir lezzete sahiptir. Esasen baharat olarak kullanılsa da bazı ilaçlarda da kullanılabilir. Tarihi, MÖ 2. bin yıla kadar uzanır. Hindistan ve Güneydoğu Asya'ya özgü bir baharattır. O zamanlar zenginlik ve lüks sembolü olarak kabul edilmiştir ve hatta bazı ülkelerde para yerine kullanıldığı bilinir. Bugün ise dünya genelinde kolayca bulunabilir ve uygun fiyatlı bir baharattır.

Karabiber Nasıl Yapılır?

Karabiber nasıl yetişir veya karabiber neyden yapılır soruları hemen herkesin merak ettikleri arasındadır. Aslında bu eşsiz baharat, karabiber tohumu olarak da bilinen siyah biber tohumlarının öğütülmesiyle elde edilir.

Temelde yemeklerde ve mezelerde tat verici bir baharat olarak tercih edilen bu baharat farklı şekillerde de tüketilebilir. Örneğin, papatya ile karabiber ile elde edilen çayın öksürüğe iyi geldiği bilinir. Benzer şekilde boğaz ağrısını yatıştırmak için bal ve karabiber karışımları popülerdir. Dolayısıyla karabiber öksürüğe iyi gelir mi diye merak edenler, farklı ürünlerle birlikte kombine hazırlanan karabiber çayı deneyebilir.

Karabiber Baharat Formları

Yemeklere benzersiz bir lezzet sunan bu keskin baharat genellikle toz olarak kullanıldığı gibi tane karabiber formunda da olabilir. Tane olan tohumlar, siyah veya beyaz biber tohumlarının taneleri olarak bulunabilir. Bu tohumlar, öğütülmüş olana göre daha uzun raf ömrüne sahiptir ve daha taze bir lezzet sunar.

Tane olan tohumlar, biber bitkisinin meyvelerinden elde edilir. Meyveler hasat edildikten sonra kurutulur ve kabukları çıkarılır. İçinde kalan tohumlar, tane şeklinde olarak satılmadan önce paketlenir.

Tane şeklindeki baharatların kullanımı, öğütülmüş olanlara göre biraz daha farklıdır. Bu sebeple yemek pişirirken veya baharat karışımları yaparken kullanabilirsiniz. Hatta yemek pişirme sırasında kullanıldığında daha az baharatlı bir tat ve aroma sağlar. Çünkü öğütülmüş olan formuna göre daha az yüzey alanı vardır. Ayrıca tane formundaki tohumları öğütmeden önce ezerek lezzetini arttırabilirsiniz.

Karabiberin taze kalması için, serin ve kuru bir yerde saklamalısınız. Eğer tane olan tohumları öğütmek istiyorsanız baharat öğütücü, havan ve dövme sopası kullanabilirsiniz. Karabiberi en taze, doğal ve yerel bölgesinden satın almak isterseniz Söyle Yerinden’den birkaç tıkla sipariş verebilir, güvenli ödeme yöntemiyle alışveriş yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.