MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 5 arası, toplam: 5 (1 Sayfa)

Türk mutfağında kuru etin farklı biçimleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, çemen ile kullanılan pastırma bunlardan biridir. Buna karşın doğrudan kuru et, daha az bilinen kırmızı et çeşitlerinden biridir. Özellikle Balkan mutfağında önemli bir yeri olan kuru et, son yıllarda Anadolu coğrafyasında da giderek daha fazla tüketilen bir gıda haline gelmiştir.

Tuzlama ve ateşte kurutma yöntemiyle elde edilen bu ürün, besin değerini kaybetmemektedir. Bunun yanı sıra oldukça lezzetli bir ürün olmasıyla bilinmektedir. Yerel üreticiler tarafından üretilmeye başlanan bu et, doğal ve geleneksel yöntemler takip edilerek imal edilmektedir. Bu sayede çok daha sağlıklı ve lezzetli bir gıdaya sahip olma şansınız artmaktadır.

Kuru Et Nasıl Yapılır?

Hayvanların genellikle en iyi kısımlarından yapılan kuru etler, uzun süre boyunca tuza yatırılarak bekletilmektedir. Birçok zamanı 10 günü bulan bu bekleme süresinin ardından, etler asılarak bir süre daha bekletilmektedir. Bu sayesinde tuzda bekleme süresince salınan sulardan tam anlamıyla kurtulmak mümkün hale gelmektedir.

Etin suları aktıktan sonra odun ateşiyle birlikte et kurutulmaktadır. Odun ateşinde kurutma süresi, duruma göre değişiklik gösterebilmektedir. İyice kuruyan et, odunun is kokusuyla kabuk bağlamaktadır. Bu işlemler sayesinde etin raf ömrü de hiçbir katkı madde içermemesine rağmen çok daha uzun olmaktadır. Aynı zamanda daha yoğun bir aroma kazanmaktadır. Kuru et nedir ve kuru et nasıl yapılır sorularına bu şekilde kısa bir cevap verilebilir.

Kuru Et Nereden Alınır?

Kuru et fiyatları, hayvanın neresinden yapıldığına, kalitesine, gramajına ve üreticisine bağlı olarak farklılık gösterecektir. Peki, kuru eti nereden satın alabilirsiniz? Bu sorunun birçok yanıtı olsa da, yerel üreticiler tarafından geleneksel yöntemlerle üretilen kuru ete ulaşabileceğiniz sınırlı sayıda adres vardır. Bu adresler arasında, titiz bir çalışma sonucunda yerel üreticileri belirleyen ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan Söyle Yerinden ideal bir seçenektir.

Söyle Yerinden sayesinde, doğal yöntemlerle beslenen hayvanlardan elde edilen ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan kuru etlere ulaşabilirsiniz. Bu kuru et seçeneklerinden dilediğinizi hemen sepete ekleyerek sipariş oluşturabilir ve ödemenizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.