MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 103 (5 Sayfa)

Sirke, yüzyıllardır kullanılan, yemek ve salatalara oldukça yoğun bir aroma kazandıran lezzetlerden biridir. Birçok farklı üründen sirke yapılabilir. Genel olarak elma ve üzün gibi yoğun asitli meyvelerden yapıldığı bilinse de, enginar, kayısı, ceviz, buğday çimi ve ananastan dahi sirke yapılabilmektedir. Sirkenin ilk olarak, modern tıbbın kurucusu olan Hipokrat tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Hipokrat’ın bu dönemde sirkeyi iltihap, ülser ve öksürüğe karşı kullandığı bilinmektedir. Bilinen ilk antibiyotik olmasıyla da dikkat çeker. Sirkenin yemeklere ve salatalara kattığı lezzetin yanı sıra sağlığa olan katkıları da oldukça fazladır.

Ev yapımı sirke çeşitleri, fabrikasyon ürünlere göre çok daha yoğun bir aromaya sahiptir. Bu tip doğal sirkeler kullanıyorsanız, kullanım oranlarınıza dikkat etmeniz gerekir. Az miktarda kullanmanız dahi yemeklerinizi ve salatalarınızı benzersiz bir şekilde lezzetlendirebilir. Bunun yanı sıra ev yapımı sirke çeşitleri, sağlığınıza birçok farklı katkı sağlayacaktır. Bu faydaların tamamından faydalanmak istiyorsanız yerel üreticiler tarafından üretilen ürünleri tercih etmeniz gerekir. Fabrikasyon ürünlerde koruyucu ve kimyasalların kullanılması, ürünlerin besin değerlerini ve lezzetlerini zayıflatır. Eski usul yapılan sirkelerse, birçok farklı alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz ürünlerdir.

Organik Sirke Çeşitlerinin Faydaları

Sirke birçok farklı meyveden yapılabilmektedir. Hatta çam kozalağı, buğday çimi, pirinç ve ceviz gibi ürünler de sirkeye dönüştürülebilmektedir. Her bir sirke çeşidinin insan sağlığına farklı faydaları vardır. Bununla birlikte ortak bazı faydalarından bahsetmek de mümkündür. Sirkenin sağlığınıza olan faydalarından azami oranda yararlanmak istiyorsanız, organik ürünleri tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Geleneksel yöntemlerle hazırlanan bu sirkeler, binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Organik sirke çeşitlerinin başlıca özelliği anti bakteriyel olmasıdır. Bu sayede bağışıklığı desteklerler ve vücudun kötü bakterilerle mücadelesine yardımcı olurlar. Bunun yanı sıra kalp damar hastalıklarının riskini azaltan bir üründür. Yine antioksidan kapasitesi oldukça gelişmiş olan sirke, düzenli bir tüketim halinde birçok farklı faydaya sahiptir. Mide boşalmasını geciktirmesiyle, tokluk hissi uyandırır. Bu sebeple özellikle kilo vermek isteyenlerin diyet programlarında kendine sık sık yer bulur. Bu etki besinlerin daha yavaş sindirilmesini ve şekerin kana kontrollü geçmesini de sağlar. Kan lipitleri üzerinde olumlu etkisi olan sirke, kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterol değerlerini de artırmaktadır. Sirke çeşidine bağlı olarak birçok farklı faydadan bahsetmek de mümkündür. Yukarıda saydığımız özellikler, sirkelerin genel olarak insan sağlığına faydaları arasında yer alır.

Ev Yapımı Sirkelerle Yemeklerinizi Lezzetlendirin

Ev yapımı sirkeler, fermantasyon ürünüdür. Bu ürünler, fabrikasyon sirkeler kadar keskin bir kokuya sahip değildir. Bununla birlikte tadı yapıldığı meyvenin aromasını almanızı sağlar. Eğer satın aldığınız sirkenin doğal olup olmadığını anlamak istiyorsanız, şişenin altındaki tortu oluşumunu kontrol edebilirsiniz. Tortu olan sirke doğal yöntemlerle üretilmiştir. Bunun yanı sıra doğal sirkelerin rengi daha mattır. Aynı zamanda ev yapımı sirkeler zaman geçtikçe daha lezzetli bir hal alacaktır. Bu sirkelerde normal şartlarda bir son kullanım tarihi de yoktur. Uygun saklama koşullarında dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Salatalara oldukça yoğun bir aroma katan sirkeler aynı zamanda çorbalarda da yaygın olarak kullanılırlar. Mideyi rahatsız etmeyen doğal sirkeler, yeşillik salatalarına harika bir tat verirler. Sirke kullandığınız bir salatada, ekstra sosa ihtiyacınız dahi olmayabilir. Bununla birlikte birçok çorbada da sirke yaygın bir kullanıma sahiptir. Çorbanızı tatlandırmanın, farklı lezzetlerini aynı anda hissetmenin en iyi yollardan biri ev yapımı sirkeleri tercih etmenizdir.

Söyle Yerinden Doğal Sirke Kapına Gelsin!

Anadolu coğrafyasında binlerce yıldır kullanılan doğal sirkeler, hem yemeklerinize tat kazandırmanın harika bir yoludur hem de insan sağlığına faydalarıyla bilinir. Sirke yapımı son derece dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Çok daha yıllardan kalan sirke anaları ile üretim, daha kaliteli ve lezzetli sirkelerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sirke fiyatları ise ürünün kalitesine, gramajına ve üreticiye ve benzeri birçok farklı kritere bağlı olarak değişiklikler gösterir.

Peki, hem yemeklerinize benzersiz tatlar kazandıracak, hem de sağlığınız açısından onlarca farklı faydası olan doğal sirkeleri nereden bulacaksınız? Söyle Yerinden bu sorunun en net ve kaliteli cevabıdır. Bünyesinde barındırdığı yüzlerce yerel üreticiyi titizlikle denetleyen Söyle Yerinden, katkısız sirkelere ulaşmanın en güvenilir ve en rahat yoludur. Anadolu Rehberi’ne kayıt olarak Söyle Yerinden’e eklenen yöresel ürünlerin haberlerini ilk siz alabilir, kampanyalardan ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz.