MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 6 arası, toplam: 6 (1 Sayfa)

Hindi Eti

Hindi eti, Türkiye’de her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. Özellikle sağlıklı beslenme konusunda hassasiyetlerinin artması nedeniyle, hindi eti daha fazla insan tarafından tercih edilir hale gelmiştir.

Dünyada yaygınlaşan düşük kolesterol ve yağ oranı tercihleri nedeniyle besin seçimleri de değişime uğramaktadır. Dünyada yaşanan bu değişim Türkiye’de de kendini hissettirmektedir. Yaklaşık olarak 70 kilogram ağırlığa sahip bir insanın 70 gram protein alması tavsiye edilmektedir. Protein, bedensel ve zihinsel gelişim açısından oldukça önemlidir. Hayvansal protein kaynakları açısından hindi eti, değeri her gün daha fazla anlaşılan bir yer kazanmaktadır.

Kırmızı ete alternatif olmasının yanı sıra zengin besin maddeleri içermesi hindi etini değerli kılmaktadır. Bunun yanı sıra hindi eti, lezzetiyle de insanları etkilemektedir. Hindi eti dendiği zaman her ne kadar yılbaşı akla gelse de, bu et türü yılın her döneminde keyifle tüketilebilir.

Hindi Etinin Faydaları Nelerdir?

Yılbaşı sofralarında kendine özel bir yer edinen hindi eti, faydalarıyla da tercih edilen gıdalardan biridir. Düşük yağ oranı sayesinde, kalp dostu gıdalardan biridir. Kalp ve damar hastalıklarının giderek arttığı günümüzde, kalp dostu gıdalar da önem kazanmaktadır.

Hindi eti ayrıca protein ve mineral açısından da son derece zengindir. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz hindi eti fiyatlarıyla da oldukça avantajlıdır. Kırmızı ete göre daha hesaplı bir seçenek olan hindi etini güvenle tüketebilirsiniz.

Hindi etinin faydaları açısından şunlar sayılabilir;

·       Selenyum kaynağı olan hindi etinin günlük olarak 85 gramı, selenyum ihtiyacınızın %27’sini karşılayacaktır.

·       Kırmızı etle kıyaslandığında çok daha az kolesterol içeren seçenekler arasında yer alır.

·       Yağ oranı son derece düşüktür. Hayvansal yağları düşürmeyi planlıyorsanız, hindi eti sizin için ideal olacaktır.

·       Vitamin ve mineral açısından hindi eti son derece zengindir. B1, B2, B3 gibi vitaminleri yoğun biçimde içerirler.

·       Bol miktarda çinko içeren hindi eti, bağışıklık sistemi açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca yaraların iyileşmesi, protein ve karbonhidratların sindirilmesi açısından önemlidir.

·       Hindi aynı zamanda oldukça kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede serbest radikallerle savaşarak, hasarların önlenmesini sağlar. Bu sayede yaşlanma gecikecektir.

·       Hindi eti aynı zamanda “tryptophan” maddesini içerir. Bu madde “serotonin” yapımında kullanılır. Yani hindi etinin insana mutluluk verdiği söylenebilir.

·       Yüksek protein oranına sahip olan hindi eti, vücudunuzdaki kasların onarımında önemli bir role sahiptir.

Hindi Eti Nereden Alınır?

Hindi eti oldukça lezzetli ve sağlıklı bir seçenektir. Buna karşın hindi etini doğru yerden satın almanız gerekiyor. Endüstriyel üretim hindiler, hem lezzet açısından daha zayıftır hem de faydaları oldukça düşüktür.

Yerel üreticilerden satın alacağınız hindi etleri çok daha sağlıklı ve lezzetlidir. Bunun temel nedeni hindilerin doğal yemlerle beslenmesidir. Bu hem vitamin, mineral ve protein açısından daha zengin bir gıda olmasını sağlar hem de çok daha lezzetlidir.

Hindi Eti Fiyatları

Hindi eti fiyatları, birçok farklı kritere göre değişkenlik gösterir. Bununla birlikte kırmızı ete göre çok daha uygun olduğunu söylemek gerekir. Hindinin özellikle yetiştirilme biçimi fiyatları doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Doğal şekilde beslenen, yerel üreticiler tarafından yetiştirilen hindilerin fiyatlarının, endüstriyel üretime göre daha yüksek olduğu söylenebilir.

Söyle Yerinden üzerinden birçok farklı yerel üreticiyi bulabilirsiniz. Hindi üreten bu üreticiler, doğal ve organik hindi eti satışı yapmaktadır. Hemen filtreleme özelliklerini kullanarak, bütün ve yarım hindi satın alabilir, benzersiz lezzetteki hindilerin tadını çıkarabilirsiniz.