MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 64 (3 Sayfa)

Lokum

Tarihte üretimi ilk olarak Türk ve İslam topraklarında gerçekleştirilen lokum ismini dahi dünyaya Osmanlıcadan kazandırmış bir tatlı çeşididir. Bu tatlının hazırlanması için geleneksel olarak halen aynı yöntem ile su, şeker, nişasta, fıstık, aromatik malzemeler ve kuru meyveler gibi malzemeler kullanılır. Günümüzde bütün dünya bu ürünü Türk lokumu olarak bilir ve lezzeti ülke sınırlarını aşmış bir tatlıdır.

Ülkemizde lokum denildiğinde akla birçok farklı kentin geleneksel ve tescillenmiş ürünleri gelir. Örneğin, Afyon bu konuda Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almayı başarmış bir kenttir. Öte yandan Safranbolu özellikle kendine has safran malzemesi ile bu tatlıyı üretirken, Isparta'da ise gül gibi malzemelerin katkısı ile üretim yapılır. Hatta Romanya, Brezilya veya Kuzey Amerika ülkelerinin bazıları da Türkiye'den almış olduğu bu ürünü Turkish Delight ismi ile farklı aromalar ile üretmektedir.

Ülkemizde En Popüler Lokum Çeşitleri

Ülkemizde çok eski zamanlardan bu yana özel olarak isimlendirilmiş çeşitler arasında örneğin paşa lokumu gibi bir ürün yer alır. Bu ürün çok yumuşak bir yapıya sahip olacak şekilde yine süt, un ve şekerin karıştırılması ve bol Hindistan cevizi ile kaplanması sayesinde üretilir. Öte yandan farklı bir çeşit olan gül lokumu ise bahsedildiği şekilde Isparta menşeli bir üründür ve gerçekten gül yaprağı aroması kullanılarak üretimi yapılır.

Klasik olarak bu tatlı çeşitleri içerisinde örneğin padişah lokumu gibi bir çeşit de bir diğer isim ile sadrazam veya sultan lokumu gibi isimler ile de bilinen bu tatlı çeşidinde özellikle sarma işlemi yapılır. Tatlının sarılması sırasında da içerisinde eskiden fındık ve fıstık gibi malzemeler kullanılırken, bugün kakao, çikolata ya da kaymak gibi malzemeler de eklenmektedir.

Sayabilecek çeşit sayısı çok yüksek olmak ile birlikte örneğin kaymaklı lokum gibi bir çeşit Afyon'da eski zamanlardan bu yana sevilen ve bilinen bir çeşittir. Bu ürün çeşidinde dış kısım tamamen beyaz bir şekilde nişastalı malzeme ile kaplıdır ve iç kısmına manda kaymağı koyularak sarma işlemi sağlanır. Seçebileceğiniz bu ürün çeşidi çok lezzetli ve yumuşak bir yapı ile ağızda erirken, halen geleneksel yöntemler ile de üretilmektedir.

Türkiye'de En Özel Lokum Fiyatları

Ülkemizin vazgeçilmez tatlı çeşitlerinden biri olması ile birlikte bu ürün lokum kalori noktasında da çok besleyici bir gıdadır ve aynı zamanda nişastalı yapısı ile vücuda faydalar da sunan bir üründür. Örnek olarak enerji deposu olması ile birlikte böbrek hastalarını tedavi ederken, yaraları iyileştirmek için veya proteinli bir gıda olması ile vücuttan toksin atılması için bu gıda şekerli ve lezzetli bir şekilde tüketilebilir.

Cevizli lokum gibi çeşitleri bulunması ile birlikte aslında üretiminde fındık, fıstık, badem, safran, çikolata veya karışık kuruyemiş ezmeleri gibi malzemeler kullanılabilir. Günümüzde farklı yerel üreticiler bu ürünlerin çikolata ile kaplanması ya da portakal aroması, damla sakızı ya da nar aroması eklenmesi gibi yöntemleri de tercih etmektedir. Yani kategori içerisinde seçebileceğiniz her lokum kutusu içinde farklı lezzetleri ve alternatifleri barındıran bir yapıya sahip olacaktır.

Bu özel tatlı bilhassa bayram şekeri konumunda yer alarak, Türkiye'de Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı günlerinde misafirlere ikram edilir. Aynı zamanda geleneksel olarak Mevlitler ve sünnet düğünlerinde de ikram edilir. Özellikle ninelerimizin bir klasik olarak evlerinde bulundurduğu bu tatlı çocuklarımızın da en sevdiği şekerleme çeşitleri arasında yer alır.

Evinizde mutlaka bu lezzeti bulundurma konusunda bir alışkanlığınız yer alıyorsa veya farklı çifte kavrulmuş gibi ürünleri tadarak lezzet elde etmek istiyorsanız, en ideal lokum fiyatları ile bu kategoride alışveriş sağlayabilirsiniz. Hatta Söyle Yerinden avantajları sayesinde bu alışverişinizde ücretsiz kargo, hızlı teslimat ve pratik ödeme koşulları gibi fırsatları hemen değerlendirebilirsiniz.