MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 15 arası, toplam: 15 (1 Sayfa)

Cevizli Sucuk

Anadolu ve Gürcistan mutfağının önemli kışlık tatlı çeşitlerinden biri olan cevizli sucuk meyve ve kuruyemişin karışımı ile gıdanın muhafazası için geliştirilmiş bir yöntemdir. Ancak Gürcü mutfağında yeni yıl ve bayramlarda geleneksel olarak tüketilirken, Anadolu'da bilhassa kışın sevilerek tüketilir. Çünkü gerçek meyve suyu ile yapılan çok tatlı bir içerik olduğu için kış aylarında besleyici ve iç ısıtıcı bir gıdadır.

Cevizli sucuk tarifi, Anadolu'da çok eski zamanlardan bu yana değişmez bir şekilde korunmakta ve halen uygulanmaktadır. Bu tarif ülkemizde Kahramanmaraş, Elazığ, Gümüşhane ve Artvin gibi farklı kentlerde uygulanırken, ana malzeme olarak üzüm ya da dut şırası kullanılır ve ceviz üzerine kaplama yapılarak sucuk elde edilir. Ürün kaplama şekli ve döküm kalınlığı ile ince, kalın, bol cevizli ya da kelebek şeklinde olabilir.

Söyle Yerinden olarak size sunduğumuz alt kategori içerisinde birçok farklı kentten ürünlerini sizlere ulaştırmaya çalışan üreticinin alternatif cevizli pekmezli sucuk çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Çünkü her bölgede yetişen üzümün lezzeti, yapılan şıranın tadı veya tarifin yoğunluğu değişik olabilir. Özellikle de belirli bir yörenin ürününün lezzetini biliyorsanız, bilhassa bu çeşidi satın almak da isteyebilirsiniz.

Kış Aylarında Cevizli Sucuk Faydaları

Soğuk kış mevsimlerinde şekerli gıdalar özellikle gün içinde enerji alarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için tercih edilir. Bu açıdan cevizli sucuk faydaları arasında da yüksek protein değeri ve tüm vitamin çeşitlerini bulundurması nedeni ile enerji arttırması ve vücudu zinde tutması yer almaktadır. Özellikle çocuklar ve sporcular tarafından tüketildiğinde günlük enerji ihtiyacını karşılarken, kansızlığı giderebilir ve halsizliği ortadan kaldırabilir.

Cevizli sucuk nasıl saklanır konusunda da satın aldığınız ürünler genellikle özel ambalajında nişasta kaplamalı olarak size ulaşır ve bu sayede bozulmadan çok uzun bir dönem saklanabilir. Genellikle bez torbalar içerisinde bu ürünleri muhafaza etmeniz daha kolay olurken, nem almadığı sürece sertleşmez ve lezzetli yapısını korumaya devam eder.

Cevizli sucuk kalori içeriği çok yüksek olduğu için günlük sadece küçük bir parça tüketilmesi dahi yetişkin bir insanın enerji ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilir. Genellikle iç kısmında bir ip üzerine döşeme yapıldığı için kolaylıkla mutfak makası veya bıçak ile istediğiniz miktarda keserek parçalara ayırabilir ve bu şekilde de muhafaza edebilirsiniz. Bu sayede örnek olarak her gün bir parça cevizli sucuk çocuğunuzun kahvaltı veya beslenme çantasına eklenebilir.

Cevizli Sucuk Fiyatları Her Açıdan Uygun

Doğal malzemeler ile geleneksel yöntemler sayesinde hazırlanmış tatlılar her zaman diğer tatlılara ve şerbetli tatlılara göre daha popüler ve sağlıklı olarak görülür. Üstelik çok daha uzun süre muhafaza edilerek tüketilebilen bu tatlılar istenilen her zaman tüketime hazır bir şekilde dolabınızda yer alır. Bu nedenle cevizli sucuk Anadolu'da hiçbir zaman kültürünü kaybetmemiş ve damak tadında yer almaya devam etmiştir.

Akdeniz bölgesinde Kahramanmaraş gibi kentlerde köme olarak da adlandırılan veya Mardin'de kelebek sucuk gibi isimlere de sahip olan cevizli sucuk her yörede farklı bir özel ve yöntem ile hazırlanır. İç malzemesi genellikle aynı olsa da hem rengi hem de yumuşaklığı gibi özellikler değişim gösterebilir. Bu bağlamda da farklı yörelere göre ürün fiyatlarında değişim ile karşılaşılsa da birçok farklı tatlı ve atıştırmalık ürününe göre cevizli sucuk daha ekonomik bir tercihtir.

Söyle Yerinden üzerinde görebileceğiniz cevizli sucuk fiyat rakamları, üreticinin tüketiciye avantajlı bir şekilde sunduğu bağımsız fiyatlardır. Çünkü platformumuzda aracısız e-ticaret imkanı sunulurken, her üretici ürününü ilk elden ve en güvenilir şekilde size ulaştırmaya çalışır. Bu sayede en fazla beğendiğiniz ve en uygun fiyatlı bulduğunuz cevizli sucuk ürünlerini sepetinize istediğiniz miktarda ekleyerek, güvenilir alışveriş keyfini hemen yaşayabilirsiniz.