MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 26 (2 Sayfa)

Türk mutfağında önemli bir yeri olan kavurma, esasen bir et saklama yöntemi olarak bilinmektedir. Bu yöntem kullanılarak saklanan kırmızı etler genel olarak danadan yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda av etlerini saklamak için kullanılan bu yöntem, günümüzde hem pratik olması hem de lezzetli olmasıyla tercih edilmektedir. Kavurma yönteminde etler suda haşlandıktan sonra suyu süzülür. Bunun ardından et yağları kızdırılarak, haşlanan etlere tuz eklenir. Bu etler kızdırılan yağda pişirildikten sonra büyük küplerde saklanmaktadır. Bu yöntemde kavurmaya lezzetini veren temel konulardan biri pişirilen kapların materyali ve ısı biçimidir. Bakır kazanlarda ve odun ateşinde hazırlanan kavurmalar çok daha lezzetlidir. İhtiyaç halinde çıkarılarak etli yemeklerde kullanılan kavurmalar, tek başına da tüketilebilmektedir.

Rize, Çobantaşı, Ayvalı, Kazan ve Gölhisar kavurması coğrafi işaretli kavurma çeşitleridir. Her bir kavurma çeşidinin kendine has bir hazırlanma şekli vardır. Ülke çapında çok sevilen ve yaygın olarak tüketilen kavurmaların insan sağlığına da birçok faydası vardır. Kırmızı etin yanı sıra tavuk gibi kanatlı hayvanlardan yapılan Milas kanlı kavurması da bulunmaktadır.

Doğal Kavurmanın Faydaları Nelerdir?

Kavurma yöntemiyle hazırlanan etlerin insan sağlığına birçok faydası vardır. Bu yöntemle hazırlanan etler, besin değerini kaybetmezler. Bununla birlikte kavurmanın tamamen doğal yöntemler kullanılarak üretilmesi gerekir. Bu açıdan hayvanların nerede beslendiği dahi önemli bir ayrıntıdır. Yaylalarda ve meralarda doğal otlarla beslenen hayvanların etleri çok daha sağlıklıdır. Bu etlerle yapılan kavurma, sağlığınıza birçok katkı sağlayacaktır. Kavurma sindirim sistemini güçlendirmesiyle bilinmektedir. Mide sindirim sisteminin düzenli ve iyi bir şekilde çalışmasını sağlayan kavurma, vitamin ve minerallerin vücut tarafından daha kolay emilmesini sağlar. İçerdiği B6, B12 gibi vitaminlerle beyin sağlığını korumak konusunda da yardımcı olan kavurmayı düzenli şekilde belirli miktarlarda tüketmeniz gerekir. Bu sayede özellikle çocuklarda önemli olan kas ve kemik gelişimini de destekleyebilirsiniz. Yoğun biçimde protein içermesiyle, vücudun günlük ihtiyacının önemli bir boyutunu karşılamaktadır. Vücudun kan üretimini de destekleyen kavurma ürünleri, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizi sağlar. Bunun yanı sıra kalp sağlığınızı korumanız için de önemli besinlerden biridir.

Sofranızdan Eksik Etmeyeceğiniz Lezzet: Kavurma

Doğal kavurma ürünleri, lezzetiyle 7’den 70’e herkesi kendine hayran bırakır. Bu ürünler, hem pratik olmasıyla hem de lezzetiyle ön plana çıkar. Özellikle sabah kahvaltılarında yaygın olarak tüketilen kavurma ürünleri, oldukça dayanıklıdır. Bu sayede satın aldığınız kavurmayı, uzun süre boyunca parça parça tüketebilirsiniz. Son derece pratik olmasıyla da, özellikle hızlı bir şekilde kahvaltı hazırlamanız gereken zamanlarda ideal bir üründür. Yine ara öğünlerde de tüketebileceğiniz bu enfes lezzet, gün boyu tok kalmanızı sağlayacaktır.

Kavurmaya lezzetini kazandıran en önemli taraflardan biri pişirilme sürecidir. Yerel üreticiler tarafından geleneksel yöntemlerin izlenmesi, kavurmayı çok daha lezzetli bir hale getirmektedir. Aradığınız o eski tatları yakalamak için bu üreticileri tercih etmeniz gerekir. İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan, odun ateşinde pişen kavurmalar benzersiz bir lezzete sahip olmaktadır.

Söyle Yerinden: Aradığınız Eski Tatlara Kavuşun

Yerel üreticiler tarafından üretilen kavurmalar, çok daha lezzetli ve sağlıdır. Bu durumun temel sebebi, bu kavurmaların herhangi bir katkı maddesi içermemesidir. Tamamen geleneksel yöntemlerle üretilen bu doğal kavurmalar, çok daha yoğun bir lezzete sahip olmasıyla bilinir. Bu kavurmalarda aradığınız o eski lezzetlere sahip olabilirsiniz.

Kavurma fiyatları ise üreticiye ve gramaja göre farklılık gösterir. Geleneksel kavurma tarifiyle hazırlanan bu ürünlerin imalatında yaygın olarak odun ateşi kullanılmaktadır. Bu ateş kavurmaya ciddi boyutlarda lezzet kazandırır.

Söyle Yerinden sayesinde kavurma üretimi yapan yerel üreticilere doğrudan ulaşabilirsiniz. Titizlikle seçilen ve güvenilir üreticileri bir araya getiren Söyle Yerinden ile aradığınız eski tatlara kavuşabilir, dilediğiniz kavurma çeşitlerini kolayca sipariş edebilirsiniz.