MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 26 (2 Sayfa)

Geleneksel Baklava Çeşitleri

Baklava, Anadolu topraklarının en çok sevilen, bilinen ve tüketilen enfes tatlıları arasında başı çeker. Türk mutfağında oldukça özel bir yere sahip olan bu zarif ve lezzetli tatlının birçok çeşidi vardır. Baklavanın ince kat kat hamurunu açmak ustalık gerektirir. Gaziantep bölgesinde çok fazla ustası olan bu tatlı, tarih boyunca birçok medeniyetin sofrasında yer almıştır. Cevizli ya da Antep fıstıklı dolguya sahip olan bu tatlı, günümüzde dünyanın dört bir yanında tüketilmektedir.

Osmanlı’da saray mutfağının seçkin tatlıları arasında yer alan baklavanın tarihi Antik Mezopotamya’ya kadar uzanır. Çıtır çıtır yapılan baklava, şerbetiyle insana mutluluk veren tariflerden biridir. Baklava yapımı ise oldukça zorlu bir konudur. Yüksek bir el becerisinin yanı sıra sabır isteyen baklava doğru ve kaliteli malzemelerle yapıldığı zaman, ortaya tadına doyumsuz bir tatlı çıkar.

Günümüzde baklavanın birçok farklı varyasyonu yapılmakla birlikte, geleneksel baklava tarifi hala en çok sevilen ve tüketilen tatlıdır. Bunun yanı sıra şekline, açılmasına, kullanılan malzemesine bağlı olarak birçok farklı baklava çeşidi bulunur. Bayramlarda, kutlamalarda, aile toplantılarında sofrada daima yerini alan baklava çeşitleri, tatlı tutkunlarının vazgeçilmezidir.

Farklı Damak Zevklerine Hitap Eden Baklava Çeşitleri

Baklava çeşitleri dendiği zaman aklınıza ilk olarak, dikdörtgen şekilli baklava gelebilir. Bununla birlikte birçok farklı baklava çeşidi vardır ve her biri çok ünlüdür. Şekline göre değerlendirildiğinde dikdörtgen olanın yanı sıra kare baklava çeşitleri de oldukça hoş bir görünüme sahiptir. Bunlar görece olarak daha küçük boyutlara sahiptir.

İçerik olarak da baklavayı iki ana kategoride ele almak mümkündür. Cevizli ve Antep fıstıklı baklava çeşitleri farklı damak zevklerine hitap eder. Rivayete göre baklavanın cevizli yapıldığı, bir ceviz kıtlığı zamanında alternatif olarak Antep fıstığı kullanıldığı söylenir. Her ikisi de birbirinden eşsiz olan bu baklava çeşitleri, damağınızda benzersiz bir tat bırakır.

Bunların yanı sıra sayabileceğiniz birçok baklava çeşidi vardır. Midye baklava en sevilen baklava çeşitlerinden biridir. Aynı zamanda şöbiyet baklava, bülbülyuvası baklava ve havuç dilimli baklava da çok ünlü ve sevilen çeşitler arasında yer alır. Yaprak şöbiyet ve dolama baklava gibi daha az bilinen ancak, tutkunları tarafından vazgeçilmez bazı baklava çeşitlerini de listeye eklemek gerekir.

Her Bütçeye Hitap Eden Baklava Fiyatları

Baklava, Türk mutfağının dünyada en çok tanınan lezzetlerinden biridir. Bu lezzete dair en çok merak edilen konulardan biri de baklava fiyatlarıdır. Baklava fiyatları ise birçok farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Baklavanın çeşidine göre fiyatı da farklılaşır. Tamamen elde yapılan ve yapılması oldukça zahmetli olan bu tatlının çeşidine göre harcanan emekte değişir. Bu değişkenlik baklava fiyatlarına da doğrudan yansır. İşçiliğin yanı sıra içeriğinde kullanılan malzemeler de baklava fiyatlarını etkiler. Kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan tatlıların fiyatlarının daha yüksek olması olağandır. Bunun yanı sıra ceviz ya da Antep fıstığı gibi ürünlerin kullanımı da fiyatlar üzerinde etkili olacaktır.

Baklava Siparişinizi Hemen Verin Kapınıza Gelsin!

Baklava, harika bir tatlı olsa da bu tatlının yapımında kaliteli malzemelerin kullanılması şarttır. Bunun yanı sıra baklava ustasının tecrübesi de lezzeti etkileyen faktörler arasında yer alır. Kaliteli bir baklava bulmak ise birçok yerde zorlayıcı olabilir.

Söyle Yerinden sayesinde, kaliteli ve damak çatlatan lezzetleriyle baklava siparişinizi hemen verebilirsiniz. Söyle Yerinden’de farklı baklava çeşitlerini inceleyebilir, damak zevkinize uygun olanları farklı gramaj opsiyonlarıyla tercih edebilirsiniz. Güvenli ödeme yöntemlerini kullanacağınız baklava çeşitlerini bir tıkla sipariş edebilir, doğrudan üreticisinden gönderilecek olan bu tatlı lezzetlere hemen kavuşabilirsiniz.