MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 121 (6 Sayfa)

Bakliyat

Uzun ömürlük tüketim sağlayarak, her tüketimde bol protein ve karbonhidrat elde edebilmek için en fazla tercih edilen gıda çeşitleri arasında bakliyat yer alır. Genellikle bu gıda çeşitleri, kurutulmuş tohumların ham olarak veya işlenmesi ile üretilir. Örneğin, buğday veya buğdaydan elde edilen bulgur hayatınızın her günü sofranızda keyifli bir bakliyat olarak yer alabilir.

Söyle Yerinden sayesinde sizlere özenle sunulan bakliyat çeşitleri ham maddesine ve anavatanına göre birbirinden ayrılır. Örneğin, buğday direkt tüketilebildiği gibi buğdaydan elde edilen birçok ürünü de ayrı lezzetler ile tüketebilirsiniz. Çünkü buğday dünyanın en fazla kullanılan kuru bakliyat çeşitleri arasında yer alırken, bu üründen de aşurelik buğday, köftelik bulgur, pilavlık bulgur ya da kuskus gibi birçok ürün elde edebilirsiniz. 

Sofranıza lezzetli bir şekilde doğal bakliyat eklemek istediğinizde de bahsedilen bu ürünlerin her birini ayrı yemek tarifleri ve geleneksel yemekler için kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü bakliyat ürünleri arasında satın alacağınız her ürün çeşidi yöresinde doğal bir şekilde yetiştirilmiş ve katkı maddelerinden uzak bir şekilde paketlenmiş ürünlerdir.

Bakliyat Nedir ve Neden Tüketilmelidir?

Salçalı, etli, sade veya sebzelerle karıştırılarak hazırlanabilecek değişen Anadolu yemekleri için bakliyat en temel mutfak ihtiyaçlarındandır. Baklagiller familyasında yer alan bu bitki çeşitleri, hububat ve tahıldan sonra en fazla popülariteye sahip olan gıdalardır. 

Günümüzde kuru bakliyat çeşitleri içerisinde de bilinen en popüler ürünler arasında özellikle nohut, pirinç ve fasulye gibi çeşitler yer alır. Çünkü nohut özellikle haşlanması vasıtasıyla direkt yemeği yapılabilecek veya her yemeğe katılabilecek bir gıdadır. Humus gibi farklı tariflerde, isterseniz çorbalarda ya da salatalarda nohut kullanmayı seçebilirsiniz. Gerçek doğal nohut artısı ile geleneksel tariflerde lezzet ve yepyeni tariflerde de değişimi kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Öte yandan fasulye bildiğiniz üzere Türk mutfağının en önemli gıdalarından birisidir. Çünkü etli, etsiz, sebzeli veya zeytinyağlı kuru fasulye damakların vazgeçemediği lezzet çeşitleri arasında yer alır. Örneğin, bir et köftesi yanında keyifli bir salata için fasulye piyazı yapmayı tercih edebilirsiniz. Kışın soğuk havalarda sıcak ve lezzetli bir yemek için kuru fasulyeyi kuru soğan, pilav, cacık ve turşular ile sofranıza ekleyebilirsiniz.

Kuru Bakliyat Fiyatları Neden Değişkendir?

Kategori içerisindeki her bakliyat ürünü, türü ve besin öğeleri açısından değişen bir yapıya sahiptir. Örneğin, verdiği enerji açısından bakıldığında maş fasulyesi ile pirinç arasındaki fark bariz bir belirginliğe sahiptir. Salatalar çorbalar ve şifalı yemekler için kullanabileceğiniz maş fasulyesi yanında pirinç yüksek karbonhidrat değeri ile aşırı derece besleyici ve önemli bir gıda çeşididir.

Temel olarak bakliyat fiyatları belirlenirken de öncelikle ürünün çeşidi üzerinde durulur. Örnek olarak farklı bakliyat markaları pirinç ürünlerinde çeşitlilik ve kalitelerini ortaya koyar. Bu durum da farklı fiyatların elde edilmesine neden olur. Çünkü Osmancık pirinç, esmer pirinç ve baldo pirinç gibi ürün çeşitlerinin her biri ayrı kalite, lezzet ve tüketim özelliklerine sahiptir. Bu çeşitlerin kimisini bir çorba yapmak, kimisini kadınbudu köfte ve kimisini de sütlaç yapmak için ya da lezzetli pilavlar için ayrı ayrı seçebilirsiniz.

Un çorbası, yarma buğday, aşırı sağlık içeriğine sahip olduğu bilinen siyez bulguru ya da doğal kuskus gibi birçok ürünü ile sofralarınızda lezzetleri giderek çoğaltabilirsiniz. Sadece Söyle Yerinden alışveriş imkânlarını değerlendirerek, her zaman taze, doğal ve paketinde güvenli bir şekilde elde edebileceğiniz bu ürünlere ulaşabilirsiniz. Satıcısından tüketicisine birden fazla aracıyla karşı karşıya kalmadan en güvenilir alışveriş yoluyla bu ürünleri mutfaklarınıza lezzet güvencesi ile ekleyebilirsiniz.