MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 55 (3 Sayfa)

Erişte

Türk insanının eski dönemlerde buğdayı yetiştirdikten sonra yanında her zaman muhafaza edebilecek bir hale getirmek için geliştirdiği yöntemler yer alır. Örneğin, erişte hem Türk kültüründe hem de Çin kültüründe buğday ununun muhafazasının elde edilmesi için kullanılmış gıdalardan birisidir. Hatta Türkler bu sağlık kaynağı ve lezzetli gıdayı Çin kültüründen aldıktan sonra kendi kültürünü dâhil ederek Anadolu'ya kadar taşımıştır.

Anadolu'da insanlar bir sağlık deposu olması yanında farklı bir tüketim kültürü olarak buğday unundan ürettikleri bu doğal makarnayı, çağlar boyunca kullanmıştır. Hatta kültürümüzde erişte makarna tüketim yapısı aşırı beğenilmek ile birlikte farklı ülkelere kadar ulaşmış ve dünyada bir yemek kültürü oluşmasını sağlamıştır. Günümüzde dünyanın birçok noktasında ev yapımı erişte halen makarna yerine daha popüler ve sağlıklı bir tercih olarak tüketilmektedir.

Eğer evinizde sağlıklı ve güvenilir bir makarna tüketimi elde etmek ve hamur işlerinde organik bir yapı elde etmek istiyorsanız, siz de Söyle Yerinden sayesinde bu ürünü tercih edebilirsiniz. Ardından evinizde kullanabileceğiniz akla gelebilecek her malzeme ile tüketim elde edebileceğiniz gibi örneğin besleyici ve aşırı lezzetli bir erişte salatası hazırlayabilirsiniz.

Ülkemizde Erişte Kullanımı

Eski dönemlerden bu yana kültürümüzde bu ürünün kullanımı her mutfakta yer almıştır ve halen köylerde ya da geleneksel olarak Anadolu'nun birçok bölgesinde sade ya da sebzeli çeşitleri üretilmektedir. Yani sebzeli erişte denildiğinde hazırlanırken içerisine sebze katılması değil üretilirken sebze özlerinin hamura katılması akla gelmelidir. Bu açıdan da ıspanaklı, pancarlı, karışık sebzeli, yumurtalı, yumurtasız, siyez buğdayından üretilmiş veya tam buğday unu ile üretilmiş çeşitler gibi birçok farklı ürün temin edilebilir.

Türkiye'de günümüzde mutfaklarda gündelik olarak tüketilen ürünler sayesinde makarna tarzında peynirli, sebzeli, salçalı yemeklerin hazırlanması mümkündür. Hatta bunun yanında lezzeti daha fazla arttırmak ve tüketimi renklendirmek açısından cevizli erişte gibi bir tariften de yararlanabilirsiniz. Ürünün su içerisinde yumuşayana kadar haşlanması ve sonrasında hafif bir tereyağı ile kavrulması ile birlikte içerisine küçük doğranmış ceviz parçalarının eklenmesi ile bu tarif hazırlanabilir.

Aslında Türk kültüründe bu ürünün tüketimi için en eski bilinen tarif, elbette ki tereyağlı erişte tarifidir. Çünkü hafif haşlandıktan sonra yine tereyağında kavrulan ve üzerine yoğurt ya da istenilen farklı sosların dökülebileceği bu ev makarnası, bilinen tüm makarna tariflerinden daha lezzetli bir sonuç ortaya çıkarabilir. Hatta bu tarifi daha özel hale getirmek için peynir, sarımsaklı yoğurt, tavuk, et ya da pastırma gibi birçok malzeme de katılabilir.

Farklı Çeşitlerde En Uygun Erişte Fiyatı

Klasik olarak erişte üretilirken hamurun yoğurulması için yumurta, un, sıvı yağ, su ve tuz gibi temel malzemeler kullanılır. Bu temel malzemeler kolaylıkla yoğrulabilecek, işlenebilecek ve kesilebilecek bir hamur sağlar. Sonrasında hamur mayalanması için bekletilerek istenilen boyutlarda doğranır ve güneşte kurutulduktan sonra doğal bir makarna elde edilir. Bu makarnanın tercihe göre yumurtasız olarak hazırlanması da mümkün olmak ile birlikte üretimde renklendirmek ve lezzetlendirmek için birçok aroma katılabilir.

Aromalar ve üretim malzemeleri ile birlikte elde edilen ürün erişte çorbası gibi tariflerde kullanılabilecek renkli ve lezzetli bir yapıya sahip olur. Bu anlamda değişen çeşitleri ile birlikte kullanılan malzemenin türü ve ürünün miktarı gibi noktalarda da fiyatlar değişim gösterir. Özellikle siyez buğdayı ya da tam buğday unu kullanılması gibi noktalarda da fiyat değişimleri ile karşılaşılması mümkündür.

Söyle Yerinden sizlere Ege Bölgesi'nden Karsa ve Urla'dan İç Anadolu'ya kadar birçok farklı bölgede üretilmiş erişte çeşitlerini ulaştırmaya çalışır. Bu anlamda da farklı çeşitlerin özelliklerine ve yapısına bağlı olarak değişen erişte fiyatı rakamları ile alışverişler gerçekleştirmek mümkündür. Özellikle en sevdiğiniz sebze ve tarifleri göz önünde bulundurarak siz de damağınıza hitap edecek ürün çeşitlerini hemen şimdi sepetinize ekleyebilirsiniz.