MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 17 arası, toplam: 17 (1 Sayfa)

Hurma

Dünya üzerinde hem dini açıdan hem de bilimsel açıdan kabul edilen en sağlıklı ve besleyici gıda çeşitlerinden birisi hurma olarak bilinmektedir. Özellikle de İslamiyet topraklarında çok önemli olan bu meyve, tek bir tanesinde dahi bir insanın beslenme ihtiyacını karşılayacak besin öğeleri bulundurur.

Hurma günümüzde Türkiye'de de yetiştiriciliği yapılmaya başlanmış olan, ancak özellikle İran, Irak ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde çok uzun çağlardır kaliteli şekilde yetiştirilen bir meyvedir. Dalında olgunluğa ulaştıktan sonra yine geleneksel yöntemler ile dalında kurutulan bu meyve, sonrasında yıllar boyunca dayanıklı bir yapı ile muhafaza edilebilir ve istenilen her zaman yüksek hurma besin değeri sayesinde tüketilebilir.

Ülkemizde bu meyve özellikle Ramazan ayında iftar sofralarında mutlaka bulunması gerektiği kabul edilen ürün çeşitlerinden birisidir. Öte yandan temelinde bir kuru meyve çeşidi olsa da diğer tüm kuru meyvelerden farklı bir yere sahiptir. Zira Hac ve Umre ziyaretinden gelen kişilerin misafirlerine de ikram etmesi gerektiği düşünülen ürünler arasında yer alır.

Türkiye ve Dünyada Hurma Çeşitleri

Ülkemizde yer alan hurma çeşitleri yerli ve yabancı olarak birbirinden ayrılırken, örneğin yerli ürünler Antalya ve Mersin gibi Akdeniz bölgelerinde son yıllarda popüler bir şekilde yetiştirilmektedir. Ancak özellikle Mekke, Medine ve İran'da yetiştiriciliği yapılan ürünler çok daha eski ağaçlardan daha lezzetli ve nitelikli meyveler olarak elde edilir.

Örnek olarak ülkemize dışarıdan gelen çeşitler arasında mebrum hurma gibi bir ürün yer alır. Bu ürün hurma kalori içeriği açısından çok zengindir, kırmızı-kahverengi arasında rengi ile ince kabukludur ve ülkemize Ürdün ve Medine topraklarından gelir. Öte yandan ravza ismi ile bilinen ürün ise yine Medine'de yetiştirilirken, sukkari hurma çeşidi ise Medine'nin en ünlü ve kaliteli hurmaları arasında kabul edilir.

Bu değişen çeşitleri ile birlikte her zaman hurmanın faydaları önemli bir yere sahiptir ve düzenli tüketilmesi çok önemlidir. Özellikle hamilelikte hurma yemek annenin çok daha güçlü bir şekilde beslenmesini ve besin ihtiyaçlarını güçlü şekilde karşılamasını sağlar. Hatta doğum sonrasında düzenli tüketilmesi sayesinde de anne sütünün artmasına yardımcı olur.

Hurma Fiyatları Neden Birbirinden Çok Farklıdır?

Türkiye'de bugün yerli ürünler ile Medine ya da İran gibi ülkeler üzerinden ithal edilen ürün çeşitleri arasında bariz bir fiyat farkı bulunduğu görülebilir. Bu noktada özellikle hangi ülkeden ürün getirildiğine bağlı ülke döviz kurları da etkili olabilmektedir. Öte yandan bazen aynı ürün çeşidi farklı ülkede yetiştirilirken, maliyetler ve ürün kalitesi dahi farklılık gösterebilmektedir. Türkiye'de bu ürün için özellikle Medine hurmasının fiyatları diğer birçok ürün çeşidine göre daha yüksektir. Çünkü bugün Medine bu meyvenin yetişmesi ve daha lezzetli bir yapıya kavuşması için en doğru iklim ve toprak koşullarına sahiptir. 

Bu kuru meyve çeşidinden istenilen faydayı elde etmek için özellikle günde sadece 1 adet dahi olacak şekilde tüketime devam etmek gerekir. Bu açıdan sadece 1 kilogram gibi bir miktar kişisel tüketimde çok uzun bir süre için yeterli ürünün temin edilmesini sağlayabilir. Eğer Ramazan ayı gibi dönemler için temin etmek istiyorsanız da bu gibi bir miktar bir ailenin 1 aylık tüketiminde yeterli olabilir.

Hangi dönemde ve hangi miktarda olursa olsun Söyle Yerinden sayesinde bu ürünleri üreticiden tüketiciye aracısız olarak temin edebilirsiniz. Bu avantajlı sistemde de e-ticaret açısından kargo, ödeme koşulları ya da müşteri iletişimi gibi birçok noktada size apayrı fırsatlar sunulur. Söyle Yerinden ile en iyi ürünleri en iyi hurma fiyatlarıyla temin edebilmeniz için bu fırsatları hemen değerlendirebilirsiniz.