MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 134 (6 Sayfa)

Kuru Meyveler

Protein, vitamin ve enerji deposu olarak tüketilebilecek kuru meyveler çok lezzetli gıda çeşitleri olarak özellikle kış mevsiminde damak tadınıza hitap edebilir. Çünkü günümüzde birçok meyve yaz mevsiminde en olgun olduğu dönemde geleneksel yöntemler ile kurutularak, kış mevsimine hazırlanır. Örneğin; kiraz, dut veya erik yazdan kurutularak kışın keyifli bir damak tadı elde edilmesi için sunulur.

Kuru meyveler kültürümüzde çok eski bir gelenek olarak Anadolu'da her evde yaz mevsiminde hazırlanan yemiş çeşitleridir. Türk insanı yaşadığı bölgeye uygun bir şekilde yetiştirdiği ve yaz boyu severek tükettiği meyveleri muhafaza etmek için bu yöntemi seçmiştir. Özellikle gün kurusu olarak adlandırılacak yani güneşte el değmeden katkı maddesiz kurutulmuş ürünler ise daha lezzetli bir yapıya sahiptir.

Günlük beslenmenizi ve özellikle kış ayında sağlıklı beslenmenizi desteklemek için değişen kuru meyveler tüketilebilir. Çünkü bu meyveler su oranını tamamen kaybetse de özellikle vitamin ve mineral oranlarını hatta enerji deposu olma özelliklerini yitirmezler. Bu açıdan bilhassa soğuk kış aylarında grip ve nezle gibi önemli rahatsızlıklara karşı bağışıklığın güçlü hale gelmesini sağlarlar.

Vitamin Deposu Kuru Meyve Çeşitleri

Sadece soğuk kış mevsiminde vücudu korumak için değil yılın her günü bünyeyi güçlü tutabilmek için vitaminlere ihtiyaç vardır. Meyveler mevsimlerinde birer vitamin deposu olarak vücudu güçlendirme ve damak tadını renklendirme özelliğine sahiptir. Mevsimi dışında da kuru meyveler sayesinde aynı vitaminlerin vücuda eksiksiz bir şekilde alınabilmesi mümkündür.

Kuru meyveler özellikle C vitamini içeriklerini kurutma sonucunda kaybetmediğinde yani doğal bir şekilde kurutulduğunda, en faydalı atıştırmalıklar arasında yer alır. Yani örnek olarak çocuklarınızın zararlı ve katkı maddeli atıştırmalıklar tüketmesi yerine kuru meyveler ile bu ihtiyaçlarını ve isteklerini daha sağlıklı şekilde karşılayabilirsiniz. Örneğin, kurutulmuş portakal içerisinde halen vitamin ve antioksidan bileşenleri bulundurduğu için çocuklarda büyük bir fayda sağlar.

Kuru meyve faydaları elde edilebilmesi için seçilebilecek Söyle Yerinden kategorisi ürünleri altında dut, incir, kayısı, erik, üzüm ve birçok farklı meyve çeşidi yer alır. Örneğin, en ilgi çekici kuru meyveler arasında greyfurt kurusu, kırmızı kiraz kurusu ya da aronya meyvesi kurusu gibi örnekler gösterilebilir. Bu meyveler bilinen birçok farklı meyve çeşidine göre daha spesifik ve denenmemiş tatlar da sağlayabilir.

Çeşidine Göre En Uygun Kuru Meyve Fiyatları

Kuru meyveler akla gelebilecek tatlı, ekşi, siyah, beyaz, sarı veya tüm mevsim meyveleri sayesinde elde edilebilir. Bu nedenle örneğin mevsiminde armudun kurutulması veya Cennet hurması yani Trabzon hurmasının kurutulması gibi birçok işlem ile değişen ürünler elde edilir. Önemli olan nokta, üreticinin sevilen bir meyveyi kurutma yöntemi ile doğal ve dayanıklı bir hale getirmesidir.

Bu meyveler birer yemiş olarak görülürken, sağlıklı tüketim için tercih edildiği kadar mutfaklarda birer ihtiyaç olarak da bulundurulur. Örneğin, kek için kuru meyve ihtiyacınız bulunuyorsa, bu tür tarifler içerisinde kuru üzüm, kuru kayısı, erik kurusu ya da elma kurusu gibi ürünler yer alabilir. Ayrıca çerezler ya da atıştırmalıklar yerine karışık kuru meyve tüketimleri de gerçekleştirilebilir.

Kuru meyveler lezzet açısından da taze meyvenin tadına göre daha tatlı ve doyurucu bir yapıya sahiptir. Bu nedenle eski dönemlerde özellikle Osmanlı mutfağında et ve tavuk yemekleri hazırlanırken, hatta hamurlu tatlılar hazırlanırken de kuru meyveler kullanılmıştır. Örnek olarak Ballı Mahmudiye gibi bir Osmanlı mutfağı yemeği tavuk, bal, kuru kayısı ve kuru üzüm gibi temel malzemelerin karıştırılması ile hazırlanır.

Eğer mutfağınızda lezzetli ve alternatif tatlar için kuru meyveler bulundurmak istiyorsanız, Söyle Yerinden kategorisini keyifle inceleyebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz tüm ürün çeşitlerinden farklı miktarlarda tek bir sepetle birleştirerek, uygun fiyatlı alışverişinizi hiç beklemeden avantajlar ile tamamlayabilirsiniz.