MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 57 (3 Sayfa)

Organik Un

Türk mutfağında akla gelebilecek onlarca hatta yüzlerce yemeği hazırlamak için en temel ihtiyaç malzemesi un olarak bilinir. Ancak bu tüketimde doğal olanı ve sağlıklı olana dikkat etmek gerektiği için hangi bakliyattan elde edilirse edilsin öncelikle organik un seçenekleri üzerinde durulmalıdır. Çünkü organik un içerisinde doğal yapısını kaybetmemiş olarak, kepek ve tüm proteinleri ile birlikte tüketime sunulur.

Doğal un ülkemiz mutfağında öncelikle ekmek yapmak için kullanılan ve bununla birlikte yüzlerce hamur işi için gereken bir üründür. Genellikle sağlıklı bir bünyenin normal tam buğday un tüketimi sayesinde gluten proteini bulunması ile birçok farklı hamur işini kolayca hazırlaması mümkündür. Fakat hassasiyet problemi bulunan ya da çölyak hastası gibi kişiler için de glutensiz un aynı organik yapı ile seçilebilir.

Sadece ekmek üretimi için değil kurabiye, kek, börek, çorba, bebek maması, tatlılar veya pide gibi bir yemek hazırlamak için de organik un her evin temel ihtiyacıdır. Bu noktada Söyle Yerinden olarak size hazırladığımız kategori içerisinde isterseniz geleneksel ve en sağlıklı seçeneklerden biri olan siyez unu gibi bir üründen yana tercih kullanabilirsiniz. Çünkü organik siyez un doğal yapısı ile yüzyıllardır niteliğini kaybetmemiş ve bilhassa küçük çocuklar için daha besleyici bir yapıya sahiptir.

Alternatif Doğal Organik Un Çeşitleri

Bu bakliyat ürünü için her zaman öncelikli olarak buğday ve karabuğday gibi tahıllardan üretim gerçekleştirilir. Ancak özellikle glutensiz olması, farklı tariflere lezzet vermesi, alternatif protein kaynağı olması veya farklı doğal aromalar için nohuttan pirince ve yulaftan mercimeğe kadar birçok farklı bakliyat ve tahıl organik un üretimi için kullanılır.

Organik un üretiminde örnek olarak en fazla bilinen çeşitlerden birisi elbette ki pirinç unu olarak görülebilir. Çünkü doğal glutensiz pirinç unu bugün Türk mutfağında öncelikle sütlaç, muhallebi, su muhallebisi, aşure ve birçok farklı sütlü tatlının temel ihtiyaçlarından birisidir. Üstelik glutensiz olması ile birlikte doğal pirinç unu her mutfakta bulunması gereken lezzetli ve çölyak hastaları gibi hastalar için sağlıklı bir tercihtir.

Farklı ekmekler ve pasta çeşitleri hazırlamak için değişen bakliyatlardan organik un elde edilmesi açısından da örneğin nohuttan faydalanılabilir. Çünkü nohut unu hem besleyici bir yapıya sahiptir hem de yine glutensiz yapısıyla birçok kişi tarafından öncelikli olarak tercih ederler. Üstelik bu un sayesinde de isterseniz bir ekmek hazırlayabilir, isterseniz çorbalara katkı sağlayabilir, isterseniz pasta ve börekler üretebilirsiniz.

Alternatif Organik Un Kullanımları

Doğal ve lezzetli tarifleri elde edebilmek için organik un kullanımında alternatifleri mutfağınızda bulundurmaktan hiçbir zaman çekinmeyin. Örneğin, yıllar boyunca diyet ve kilo verme programları için tercih ettiğiniz yulafı, yulaf unu olarak da mutfağınızda bulundurabilirsiniz. Bu sayede ürünü kuru pastalar, kekler ya da salatalar içerisinde kullanarak daha kolay sindirimli bir tüketim elde edebilirsiniz.

Evde farklı ekmek tarifleri hazırlamak için çavdar unu gibi bir tercihten yararlanabilirsiniz. Çavdar, bugün fırıncılıkta da ekmek üretimi için çok fazla kullanılan tahıllardan biri olarak, lif yapısı çok yüksek, besleyici ve vitamin oranı yüksek bir gıdadır. Rengi sayesinde ekmeğe esmerlik kazandıran bu organik un çeşidi ile sofranızda da yeni bir görsellik elde edebilirsiniz.

Söyle Yerinden organik un çeşitlerinde seçenekleri giderek arttırmayı hedefleyerek, size bu kategoride seçim şansını arttırma fırsatı sunmaktadır. Bu fırsatı değerlendirmeniz ile birlikte greçka unu gibi birçok farklı ürünü sepetinize ekleyebilir ve alışverişlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Üstelik sadece birkaç ürünü sepetinize eklemeniz ile elde edeceğiniz kargo avantajları ve hızlı teslimat gibi fırsatlar ile alışverişi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.